۶۰ سال افتخار آفرینی بهرام بیضایی برای ادبیات و نمایش ایران

بهرام بیضایی و دکترای افتخاری اخیرش
IMG_2330-1024x683

دكتراي افتخاري دانشگاه سنت اندروز اسكاتلند تقديم فيلمساز مطرح كشورمان شد

۶۰ سال افتخار آفرینی بهرام بیضایی برای ادبیات و نمایش ایران

گروه سینمای ایران: بهرام بیضایی ۷۹ ساله، هنرمند سرشناس ایرانی در برنامه ای با عنوان «بزرگداشت شصت سال فعالیت فرهنگی بهرام بیضایی در عرصه نمایش، سینما و اسطوره شناسی» مفتخر به دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه سنت اندروز شد. این فیلمساز، نویسنده و پژوهشگر مطرح در این مراسم که پنجشنبه هفته گذشته برگزار شد، دکترای افتخاری خود را در این دانشگاه دریافت کرد. مرکزی علمی که بیش از ۶۰۰ سال سابقه تاریخی دارد.

طبق اعلام ایلنا، این برنامه به پیشنهاد و با برنامه ‌ریزی مدیر گروه ادبیات فارسی، سعید طلاجوی و با حمایت پروفسور علی انصاری (مدیر گروه ایران ‌شناسی دانشگاه سنت اندروز) برگزار شد و همزمان با بیضایی، پروفسور آنتونی کوهن( پژوهشگر برجستۀ مردم‌شناسی) و مایکل پالین (نویسنده، طنزپرداز و برنامه‌ساز برجستۀ تلویزیون بریتانیا) مفتخر به دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه سنت اندروز شدند.

در این برنامه، سعید طلاجوی در مورد دیالوگ بیضایی با سینمای ایران در فیلم رگبار، پرویز جاهد در مورد عناصر تریلر جنایی در فیلم‌های بیضایی با تمرکز روی فیلم‌های کلاغ، شاید وقتی دیگر و سگ‌کشی، مریم قربان کریمی در مورد هویت زنانه در رگبار، سعید زیدآبادی نژاد در مورد چندزبانی در فیلم باشوی بیضایی، فرشاد زاهدی در مورد فضا، زمان، بدن‌ها و حافظه در آثار بیضایی، نینا خامسی در مورد بازنمایی جوانان آواره در سینمای ایران، فرشید کاظمی در مورد جنبه‌های شاعرانه و اسطوره ‌ای صدای زنانه در سینمای بیضایی، فاطمه خوانسالار در مورد خوانش بومگرایانه از غریبه و مه، چریکه تارا و باشو غریبه کوچک، حمید احیا در مورد زبان و شیوه‌ های اجرایی در طرب ‌نامه بیضایی و نیلوفر بیضایی در مورد نبوغ بیضایی و تلاش خستگی‌ناپذیر او در تئاتر و سینمای ایران سخنرانی کردند.

بهرام بیضایی و دکترای افتخاری اخیرش

IMG_2330-1024×683

پروفسور علی انصاری که در کنار پروفسور منزیس کمپبل (رییس دانشگاه) و پروفسور سالی ماپستن (مدیر اجرایی دانشگاه) مسئولیت معرفی بهرام بیضایی و تقدیم لوح تقدیر و دکترای افتخاری به وی را برعهده داشت، در سخنرانی خود به حجم و تنوع کم‌نظیر آثار بیضایی اشاره کرد و از تأثیر آثار پژوهشی، نمایشی و سینمایی او بر چندین نسل از فعالان فرهنگی ایران سخن گفت.

برنامه‌ های مربوط به این مراسم با یک گردهمایی دو روزه در روزهای دوم و سوم تیرماه ادامه خواهند یافت که در آن تعدادی از چهره‌ ها و پژوهشگران دانشگاهی در مورد جنبه‌ های مختلف آثار بیضایی سخنرانی خواهند کرد.
سعید طلاجوی درمورد اهمیت این گردهمایی گفت: اهمیت آثار آقای بیضایی در بازخوانی و به کارگیری شیوه‌ های نمایشی و آیینی ایرانی در آثار برجسته‌ای که فرهنگ ایران و هویت تاریخی، فردی و جمعی انسان، بویژه انسان ایرانی را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد بر هیچیک از ایرانیان اهل نمایش و سینما پوشیده نیست. اما وجود برنامه‌هایی نظیر آنچه در این سه روز درسنت اندروز به انجام می‌رسد باعث خواهد شد که هنرمندان و پژوهشگران غیرایرانی، که ایران را تنها با برداشتی محدود از آثار فردوسی، حافظ، خیام و مولوی می‌شناسند با هنرمند و پژوهشگر کم‌نظیری آشنا شوند که آثارش گزاره‌ های نوینی برای بیان نمایشی و سینمایی جهان به ارمغان آورده است و این در نهایت باعث آشنایی دنیای خارج از ایران با جنبه‌های ناشناخته‌ای از غنای فرهنگی ایران در قرن بیستم و بیست و یکم خواهد شد.

هادی مرزبان:
بیضایی یک هنرمند جهانی است
کارگردان تئاتر درباره دریافت جایزه دکترای افتخاری بهرام بیضایی گفت: آدم های بزرگ مربوط به یک سرزمین نیستند بلکه متعلق به کل جهان هستند. بیضایی امروز کسی شده که متعلق به کل جهان است و جهانی شده است. او یک هنرمند جهانی است و دنیا قدر او را می داند. انشاء الله ما هم لیاقت او را داشته باشیم و هم قدرش را بدانیم. مرزبان ادامه داد: ما کمبود این بزرگان را در ادبیات نمایشی خود همیشه حس می کنیم. زمانی جنبه های نمایشی ادبیات شرق را بهرام بیضایی به ما درس می داد و امروز شاگردان او سری در جامعه هنری در آورده اند و به مقام های بالا رسیده اند. در بین استادان یک یا دو نفر انگشت شمار لیاقت تدریس در دانشگاه های هنری را دارند و جای خالی آن ها در همه جا احساس می شود. امیدوارم شرایط به گونه ای باشد که قدر بهرام بیضایی ها را در این مملکت بدانیم.

علی دهباشی:
محیط های دانشگاه به اهمیت شخصیت های بزرگ پی نبردند
علی دهباشی روزنامه نگار و پژوهشگر ادبیات نیز در خصوص دریافت دکترای افتخاری بهرام بیضایی گفت: دریافت این دکترای افتخاری چیزی به آقای بیضایی اضافه نمی کند اما خوشحالیم در یک مرکز دانشگاهی معتبر به ایشان جایزه دادند ولی در واقع بهتر بود دانشگاه تهران بـاید ایـن جـایزه را به ایشان می داد. متأسفانه محیط های دانشگاهی به اهمیت شخصیت های بزرگ ما پی نبردند و توجهی ندارند. ایشان پیش از این، از این جوایز عبور کرده است. گاهی بعضی جوایز موقعیت افراد را تحکیم می کند اما جایگاه ایشان در زمینه سینما، تئاتر و پژوهش های ادبی فراتر از این جایزه هاست. از اینکه به یک هنرمند بزرگ هموطنمان این توجه صورت گرفته، خشنودیم اما ای کاش دانشگاه تهران یا دیگر مراکز علمی ما این کار را انجام می دادند و مجامع خارجی بعد از ما بودند.

افشین هاشمی:
دکترا باید افتخار کند که در دستان بیضایی است
افشین هاشمی بازیگر فیلم «خیلی دور، خیلی نزدیک» و کارگردان فیلم «خسته نباشید» درباره دریافت جایزه دکترای افتخاری بهرام بیضایی از دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند در جمله ای کوتاه گفت: بی تردید دکترا باید افتخار کند که در دستان این بزرگمرد است.

 

بهزاد فراهانی:
وای به حال ما که قدر این گوهر یک دانه را ندانستیم
بهزاد فراهانی که در فیلم «وقتی همه خوابیم» به کارگردانی بهرام بیضایی با وی همکاری داشته است، درباره دریافت جایزه دکترای افتخاری بهرام بیضایی از دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند گفت: بیتی در تعزیه حضرت علی اکبر (ع) وجود دارد که لیلا مادر اکبر می گوید: «یک جوانی دارم ولی ترسم از این روزگار، گرگ چون بر گله زد وای از دل یک بره دار» فکر می کنم جامعه ما هم شخصیت هایی مانند بیضایی را نمی بینند و به اندازه ای یکه و تنهاست که مشابه ندارد. حسرت می خورم چرا این سرمایه ملی و هنرمند بزرگ کشورمان باید دکترای خود را از دست انگلیس ها بگیرد و این غصه آدم را اذیت می کند. چرا دپارتمان تئاتر اینجا باید بیضایی را به بفرستد و چه کسانی دپارتمان تئاتر را اداره می کنند؟… هر چه هست و نیست فکر می کنم باید یک سوگ بزرگ برای نبودن این مرد بزرگ در کشورمان داشته باشیم. بهتر از بیضایی محقق، پژوهشگر، ادیب و مورخ در ایران بسیار کم داریم. به هر صورت متأسفم که ایشان را در کشورمان نداریم و به آقای بیضایی برای دریافت این دکترا تبریک می گویم. وای به حال ما که قدر این گوهر یکدانه را ندانستیم.

حسن باستانی:
چنین عنوانی حق آقای بیضایی است
حسن باستانی کارگردان تئاتر نیز در خصوص دریافت این جایزه گفت: آقای بیضایی استاد پیشکسوت اهالی تئاتر هستند و این یک مسأله انکار ناپذیر است. بین خودمان همیشه به ایشان به جهت خدماتی که به ادبیات دراماتیک ایران داشتند می گفتیم شکسپیر ایران. این نمایشنامه نویس، بر هیچکس پوشیده نیست که آقای بیضایی تمام عمر خود را روی ادبیات نمایشی و سینمای ایران صرف کرده است. مسلم است ایشان در زمینه تئاتر و ادبیات نمایشی چهره شناخته شده تری هستند اما در جهان ادبیات نمایشی و تئاتر ما مهجور برده و شناخته شده نیست. گاهی گروه هایی برای اجرا در خارج از کشور موفقیت هایی به دست می آورند اما به حدی این تعداد کم است که تبدیل به قطره ای از دریا می شود.

باستانی ادامه داد: وقتی از تئاتر ایران صحبت می شود و کسانی را از خارج از کشور دعوت می کنند تصور نمی کنند که تئاتر داشته باشیم و باز هم در این زمینه آقای بیضایی فعال هستند و باید از ایشان به دلیل فعالیت های چند ساله شان و بعنوان تأثیرگذارترین فرد در ادبیات نمایشی تشکر کنیم. حق آقای بیضایی است که چنین عنوانی را کسب کرده اند.

 

The short URL of the present article is: http://www.developerstudio.ir/3CUhj

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “۶۰ سال افتخار آفرینی بهرام بیضایی برای ادبیات و نمایش ایران”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تقویم

فوریه 2019
ش ی د س چ پ ج
« جولای    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

آمارگیر